fbpx
Wnętrze nowoczesnej szklarni z zaawansowanym systemem nawadniania i pielęgnacji roślin

Uprawa wczesnych warzyw pod osłonami ? precyzyjne nawadnianie

Wiosna to odpowiednia pora roku, żeby uzupełnić zimowe straty witamin i ważnych składników odżywczych. Wczesne warzywa są poszukiwanymi składnikami posiłków, a w naszej szerokości geograficznej sposób produkcji jest tylko jeden: uprawa pod osłonami. Import, choć możliwy, rozwiązuje problemy sieci dystrybucyjnych i części sprzedawców, ale nie rolników. Dla nich nadzieję na wczesny zarobek stwarza wysoka jakość i obfitość wiosennych plonów.

Rosnące ceny energii i silna konkurencja ze strony importerów sprawiają, że opłacalność produkcji może zależeć od precyzyjnej optymalizacji kosztów. Z jednej strony rośliny powinny mieć optymalne warunki do wzrostu, ale z drugiej koszt utrzymania dobrostanu roślin nie może być zbyt wysoki. Równowagę pomagają osiągnąć nowoczesne techniki regulacji klimatu w szklarni. Dostosowują one wydatek wody, jasność i czas załączenia lamp, skład atmosfery i temperaturę powietrza do faktycznych, aktualnych warunków.

System zarządzania szklarnią może optymalizować uprawę na wiele sposobów. Podstawą zawsze jest urządzenie zarządzające klimatem, na przykład doskonały, zaawansowany komputer sterujący klimatem LCC2 Touch lub jego większy odpowiednik LCC4.

Komputer sterujący klimatem LCC4

Oba urządzenia współpracują z czujnikami dostarczającymi informacji o wilgotności gleby, składzie atmosfery, temperaturze, a także o warunkach atmosferycznych na zewnątrz szklarni. Na podstawie tych danych sterownik zarządza oświetleniem, ogrzewaniem, dozowaniem dwutlenku węgla, nawadnianiem oraz ekranami zacieniającymi. Dzięki temu można stworzyć roślinom optymalne warunki, ograniczając jednocześnie do minimum ponoszone koszty.

Sterowniki LCC2 i LCC4 są bardzo elastyczne. Można je zainstalować w szklarni o minimalnym poziomie automatyzacji, a następnie dodawać kolejne elementy wykonawcze i powierzać sterownikowi coraz bardziej skomplikowane zadania, aż do osiągnięcia całkowicie automatycznego systemu regulacji środowiska.

Zużycie energii elektrycznej, a więc także koszty uprawy, zależą od energochłonności i sprawności urządzeń. W szklarniach, szczególnie w okresie zimowym i wczesną wiosną, o wysokości opłat za energię elektryczną decyduje przede wszystkim oświetlenie. Koszty te można znacznie zmniejszyć, zastępując tradycyjne źródła światła półprzewodnikowymi (lampami LED). Długi czas życia lamp i niska awaryjność sterowników gwarantują, że wydatki poniesione na ich zakup zwrócą się szybko, a w kolejnych latach zauważalnie poprawią wynik finansowy działalności.

Lampa FL300 Grow należy do ciągle powiększającej się rodziny źródeł światła o spektrum zoptymalizowanym pod kątem upraw pod osłonami. Dzięki takim lampom można znacznie obniżyć opłaty za energię (ich moc elektryczna jest o wiele mniejsza niż lamp tradycyjnych) oraz zwiększyć plony i poprawić ich jakość. Światło emitowane przez te lampy ma widmo zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Rośliny reagują na nie silniejszym, szybszym wzrostem w porównaniu z tradycyjnymi lampami dającymi światło o przewadze barwy żółtej. Dzieje się tak, ponieważ niemal cała energia wypromieniowana przez lampę jest dostępna dla procesu fotosyntezy.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z firmy MILEX Profesjonalne Systemy Nawadniania, którzy doradzą najlepsze rozwiązania i służą pomocą na każdym etapie prac.