Precyzyjne nawadnianie kropelkowe gwarantujewydajne i ekonomiczne dostarczanie do prowadzonych upraw optymalnych dawek wody. Są one podawane bezpośrednio w pobliże strefy korzeniowej rośliny, co eliminuje straty wody dystrybuowanej np. na ścieżki czy drogi techniczne. Przekrój zastosowań nawadniania kropelkowego jest dość szeroki. Na jakiej podstawie zdecydować, które z rozwiązań będzie w naszym przypadku najbardziej efektywne?
Generalna zasada mówi: to rodzaj uprawy determinuje wybór między taśmą a linią kroplującą, natomiast od długości ciągów zależy, czy użyjemy linii z kompensacją ciśnienia, czy bez. Przyjrzyjmy się zatem bliżej wszystkim trzem wariantom, ich zaletom i preferowanemu zastosowaniu.
Taśma kroplująca
Taśma kroplująca jest łatwa w instalacji i precyzyjnie podaje wodę do bryły korzeniowej. Z uwagi na cienkie ścianki (ich grubość to zwykle 0,2 mm) jest ekonomiczna w produkcji i tańsza niż linia kroplująca. Z drugiej strony ta sama cecha zwiększa jej podatność na uszkodzenia mechaniczne.
Taśma kroplująca może mieć otwory wylotowe w rozstawie już co 10?15 cm. Jest to pożądana cecha przy uprawie roślin gęściej sadzonych, o mniejszej bryle korzeniowej, takich jak np. truskawki czy warzywa szklarniowe.
Produkt ten dobrze sprawdza się na małych odległościach, przy równym terenie, w szklarniach, tunelach itp. Nie nadaje się jednak do nawadniania ogrodów przydomowych ? taśmę można prowadzić tylko w prostych odcinkach, nie jesteśmy w stanie kształtować jej np. po łuku, elastycznie omijać ewentualne przeszkody terenowe itp.
Linia kroplująca bez kompensacji ciśnienia
Ten rodzaj linii kroplującej pozbawiony jest emiterów regulujących ciśnienie. Wypływ wody z kroplowników stopniowo zmniejsza się wraz ze wzrastaniem długości ciągu, przez co spada równomierność nawadniania. Przy większych odległościach może się zatem zdarzyć, że punkt końcowy w linii kroplującej będzie słabiej nawadniany. Różnica w porównaniu do punktu początkowego wynosząca do 10% jest dopuszczalna; powyżej tej wartości linia staje się zbyt nieprecyzyjna.
Minimalna odległość między emiterami w linii kroplującej to 33 cm, popularne są także rozstawy co 50 i 70 cm. Gęstość rozmieszczenia emiterów można z łatwością dopasować do uprawy borówki, nawadniania rabat, żywopłotów, upraw polnych i sadowniczych.
Linie kroplujące Watermil Drip, o ściankach grubości 1 cm, to produkty o zwiększonej wytrzymałości, wykazujące dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Zapychanie się rur jest minimalizowane przez turbulentny przepływ wody oraz dwuotworowe wyjścia. Z kolei dzięki okrągłemu przekrojowi rur można elastycznie kształtować przebieg linii w terenie.
Nie jesteś do końca zadowolony z pracy linii kroplującej bez kompensacji ciśnienia? Rozważ wymianę średnicy rur doprowadzających (z 16 na 20 mm). Jeśli nie chcesz zmieniać rozmiarów rur, pomóc może przeniesienie źródła zasilania z końca linii na jej środek i rozłożenie wypływów równomiernie na dwie strony.
Linia kroplująca z kompensacją ciśnienia
Linia kroplująca z kompensacją ciśnienia posiada wszystkie zalety linii kroplującej, a dodatkowo jest wyposażona w cylindryczny kroplownik z regulacją przepływu. Ma to szczególne znaczenie przy pracy na nierównych, pochyłych terenach, a także przy długich ciągach. Emitery regulują przepływ przy różnych ciśnieniach wejściowych oraz utrzymują stały wydatek wody ? oznacza to, że ilość wody emitowanej w danym punkcie będzie stała ? niezależnie od tego, czy emiter jest umieszczony na początku, czy na końcu linii kroplującej.
Niektóre linie kroplujące z kompensacją ciśnienia oferują jeszcze więcej możliwości. Dla przykładu: Watermil DripPC ma nowy, efektywny mechanizm strumieniowy uruchamiany z każdym cyklem nawadniania, jest odporny na zmiany temperatury i może pracować w dużym zakresie ciśnienia (od 0,5 do 4,5 bara).
Długość ciągu
Do obliczenia maksymalnej długości linii kroplującej można wykorzystać specjalny kalkulator, uwzględniający średnicę rury doprowadzającej, odległość między emiterami, ratę przepływu wody mierzoną w litrach na godzinę oraz ciśnienie wejściowe. Ważna jest także jakość i gładkość rur po stronie wewnętrznej (im gładsza rura, tym mniejszy opór w przesyle wody).
Chciałbyś samodzielnie ustalić optymalną długość ciągu linii kroplującej? Skorzystaj ze specjalnego kalkulatora, a potrzebne informacje uzyskasz od ręki.
Pamiętaj, że jeśli założymy ten sam wydatek wody i tę samą średnicę rury, a różnica występuje tylko w zastosowaniu linii z kompensacją ciśnienia lub bez, długość optymalnego ciągu dla pierwszego wariantu będzie większa, gdyż w tym przypadku nie ma po drodze dodatkowego wycieku (emitery otwierają się i zamykają w tym samym czasie).
Maksymalna długość linii kroplującej bez kompensacji ciśnienia
Maksymalna długość linii kroplującej z kompensacją ciśnienia
Masz dodatkowe pytania związane z wyborem nawadniania kropelkowego? Skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy dobiorą optymalne rozwiązania dla twoich potrzeb: https://watermil.pl/kontakt.