fbpx
System nawadniania na polu

Jak dbać o systemy nawadniające? Filtracja i odżelazianie instalacji

Systemy nawadniania są niezbędne w profesjonalnej uprawie roślin. Aby służyły przez długie lata, muszą być dobrze zaprojektowane i wyposażone w odpowiednie filtry oraz rozwiązania do odżelaziania instalacji.

Systemy nawadniające cieszą się rosnącą popularnością, aby jednak działały prawidłowo, należy zadbać o eliminację wszelkich zanieczyszczeń, które mogą powodować usterki.

Filtr ma znaczenie

Doświadczenie pokazuje, że bardzo dużo problemów sprawia dobór odpowiedniego filtra do systemów nawadniających. Wielu użytkowników zastanawia się nawet nad sensem jego instalacji. Filtr ma bardzo duże znaczenie i spełnia bardzo ważną rolę ? zapobiega zanieczyszczeniom systemu, a co za tym idzie ? awariom, które mogą zniszczyć elementy instalacji. Uszkodzenia spowodowane zanieczyszczeniami mogą pociągać za sobą jeszcze większe koszty, dlatego brak inwestycji w filtr to tylko pozorna oszczędność. Filtr powinien być dostosowany do źródła lub rodzaju wody. Wymaga to obliczeń i odpowiedniego podłączenia, więc warto wesprzeć się w tym zakresie wiedzą specjalistów z firmy MILEX Profesjonalne Systemy Nawadniania.

Najczęściej stosuje się filtry siatkowe lub dyskowe, które usuwają zanieczyszczenia nierozpuszczalne w wodzie. Niektóre systemy nawadniające wymagają filtrów piaskowych do usuwania z wody bardzo drobnych osadów mineralnych i biologicznych. Do filtracji wody z rzek, jezior, basenów i zasobów wodnych zaleca się z kolei filtry żwirowe.

Odżelazianie instalacji

Osobną kwestią związaną z automatycznymi systemami nawadniania jest konieczność ich odżelaziania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że powinno się dokonywać odżelaziania instalacji, inne mają tego świadomość, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Pojawianie się żelaza jest procesem naturalnym, ponieważ woda wypłukuje minerały z otoczenia źródła, z którego jest czerpana. Najwięcej żelaza znajduje się najczęściej w wodzie czerpanej z sieci wodociągowych i ze studni głębinowych. Duża ilość żelaza może uszkadzać systemy nawadniające. Najtańszym rozwiązaniem służącym odżelazianiu jest napowietrzanie wody. Korzysta się przy tym ze specjalnych zbiorników, w których woda jest napowietrzana, a następnie przepuszczana przez bardzo wysoki filtr żwirowy, co pozwala maksymalnie wydłużyć czas utleniania się żelaza w wodzie. Można oczywiście prewencyjnie czyścić linie kroplujące i zraszacze, co jakiś czas płucząc je lub dodając kwasy (np. azotowe) o małym stężeniu, ale takie działanie na dłuższą metę może się okazać niewystarczające.

Dbanie o instalację nawadniającą, choć może się wydawać czasochłonne i kosztowne, w długoterminowej perspektywie przynosi znaczne oszczędności. Specjaliści z firmy MILEX Profesjonalne Systemy Nawadniania służą fachowym wsparciem w tym zakresie i pomagają w doborze odpowiednich rozwiązań.